Content marketing to nie tylko blogi, poradniki, artykuły sponsorowane czy viralowe filmy wideo, rozchodzące się w sieci z zawrotną szybkością. Tak naprawdę korzystano z niego jeszcze na długo przed wynalezieniem Internetu.
Bombardowanie mózgu niekończącym się strumieniem komunikatów i reklam spowodowało, że coraz trudniej przykuć uwagę odbiorców.
Jednym z zauważalnych skutków takiego przesytu informacji jest chociażby ślepota banerowa, która objawia się świadomym ignorowaniem przez Internautów reklam zamieszczonych w witrynach internetowych.
Coraz więcej bodźców i komunikatów, atakujących nas każdego dnia wpływa na to, że utrzymanie koncentracji odbiorców na dłużej staje się coraz większym wyzwaniem.
Dlatego też opracowując strategię działania w sieci warto już od samego początku zadbać o ty, by precyzyjnie określić profil odbiorców i wybrać najlepiej dopasowane formy i kanały komunikacji, które umożliwią skuteczne pozyskiwanie nowych klientów i ich uwagi.
Najlepiej w sposób autentyczny i nienachalny.
I teraz wchodzi ON – content marketing cały na biało.
Proces tworzenia treści w Internecie można bez wątpienia porównać do budowania portfolio.
Cegiełka za cegiełką stawiamy fundamenty, na których w przyszłości będziemy budować długoterminową relację z odbiorcą.
W związku z tym już na samym początku tej drogi należy założyć, że będzie to bardziej maraton aniżeli krótki sprint, którego efekty zauważymy od razu.
Content marketing to strategia marketingowa, polegająca na tworzeniu i dystrybucji wartościowych, istotnych i spójnych treści, dzięki którym możliwe jest pozyskanie i utrzymanie odpowiednio zdefiniowanej grupy odbiorców.
Innymi słowy content marketing opiera się na regularnym dostarczaniu interesujących i przydatnych informacji. Proces tworzenia treści jest działaniem strategicznym co oznacza, że powinny realizować konkretne cele biznesowe, które da się zmierzyć.
Stąd też wszystkie wysyłane komunikaty powinny być efektem wcześniej dokonanej analizy po to, by jak najskuteczniej rozwiązywać realne potrzeby odbiorców i jednocześnie nakłaniać ich do działania.
Dla uproszczenia całego procesu możemy wyróżnić trzy podstawowe działania content marketingowe.
Opracowano na podstawie: Barbara Stawarz, Content marketing po polsku. Jak przyciągnąć klientów, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Wyróżniamy trzy obszary działań content marketingu:
Web/Content – wszystkie treści na stronach internetowych.
Social media – publikacje w mediach społecznościowych.
SEM* – działania mające wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce, do których można zaliczyć.
Skuteczność marketingu treści
Nadrzędnym celem content marketingu, w opozycji do tradycyjnego marketingu – jest stworzenie długoterminowej relacji z odbiorcą i towarzyszenie mu na każdym etapie jego podróży.
Zamiast zasypywać broszurami i ulotkami informacyjnymi skupiamy się na dostarczeniu czytelnikowi odpowiedzi na dręczące go pytania.
Im większy stopień konkretności i personalizacji tych wiadomości, tym większa szansa na przyciągnięcie uwagi właściwych osób.
Takie podejście zwiększa szansę na to, że odbiorca nie tylko nie poprzestanie na jednorazowym zakupie, ale w przyszłości stanie się również lojalnym klientem a w dalszej perspektywie adwokatem marki.
Przemyślane i konsekwentne tworzenie treści ułatwia nawiązanie kontaktu z odbiorcami i wspiera proces decyzyjny, często przeważając o podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej.
Skuteczność marketingu treści doskonale widać w branży e-commerce.
Na dowód zamieszczam kilka statystyk z raportu Demand Metric.
👉 61% konsumentów dokonało transakcji po przeczytaniu rekomendacji produktu na blogu.
👉 82% użytkowników przychylniej patrzy na stronę internetową, której treści znajduje w internecie.
👉 Firmy prowadzące blog firmowy generują średnio 67% więcej zapytań ofertowych.
W dalszej części tego artykułu postaram się przekonać Cię, że im szybciej opracujesz konkretny plan działania, tym łatwiej będzie Ci tworzyć wartościowe treści w sieci i szybciej zobaczysz pierwsze rezultaty.
Po co Ci strategia content marketingowa?
Zaplanowanie i wdrożenie strategii content marketingowej wymaga czasu, pracy i systematycznego działania.
Bez tego ani rusz.
👉 Sprawdź, jak łatwo stworzyć strategię w 6 krokach, dzięki której uporządkujesz swoje działania w sieci i zobaczysz pierwsze efekty.
“We need to create a business strategy for our content. That means saying no to many channels and content types, and focus on where we can build an asset, an audience, over time”.
– Joe Pulizzi
Jeśli chcesz, aby Twoje działania przynosiły efekty zacznij od strategii.
Słyszałam to wielokrotnie.
Jednak czym ta strategia tak naprawdę jest – nie do końca było mi wiadomo.
O tym, jak stworzyć przemyślaną strategię content marketingową, poprzedzoną rzetelnym zgromadzeniem danych i nastawioną na konkretne cele biznesowe, dowiedziałam się podczas studiów podyplomowych na SWPS we Wrocławiu.
Dzięki Bogu, teoria to nie wszystko! Uczelnia zadbała też o to, by oprócz rozebrania tematu na czynniki pierwsze dać nam również możliwość zebrania własnych doświadczeń i opracowania strategii działań na własne potrzeby.
Tym sposobem spędziłam dwa tygodnie na czytaniu, analizowaniu, zbieraniu potrzebnych informacji oraz określeniu celów i KPI*. Te ostatnie przydają się bardzo, by sprawdzić czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy wręcz przeciwnie
Jakie korzyści content marketing może przynieść Twojej firmie?
Jeżeli jesteś właścicielem małej firmy, pewnie zastanawiasz się, jakich rezultatów możesz się spodziewać.
A zupełnie konkretnie: jak tworzenie treści i jej dystrybucja może Ci pomóc w promocji produktów i usług?
Najliczniejsza grupa badanych marketerów wskazała, że content marketing w segmencie B2C pomaga im w budowaniu świadomości marki (81%), budowaniu wiarygodności i zaufania (76%), edukacji odbiorców (71%) oraz utrzymywaniu lojalności obecnych klientów (70%).
Wśród innych wymienianych celów, osiągniętych dzięki marketingowi treści, wymieniano kolejno: zbudowanie społeczności w modelu subskrypcyjnym (55%), sprzedaży (54%) oraz generowaniu leadów (52%) .
Narzędzia content marketingowe
Ustaliliśmy już, że tym, co przyciąga uwagę odbiorców jest treść, czyli content.
Wartościowe materiały w sieci z jednej strony edukują, inspirują lub oferują rozrywkę. Z drugiej natomiast – umożliwiają zbudowanie relacji, zaufania i zwiększają rozpoznawalność naszej marki.
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań wśród początkujących twórców internetowych jest pytanie o to co, gdzie i jak często publikować w sieci.
Odpowiedź wcale nie jest taka prosta.
Narzędzia content marketingowe są zróżnicowane.
Ich umiejętne dobranie powinno być poprzedzone rzetelną analizą rynku i przede wszystkim poznaniem potrzeb grupy docelowej.
Zanim zaczniesz planować posty na Facebooku (w końcu wszyscy już tam są 😎) zastanów się lepiej, do kogo chcesz trafić ze swoimi treściami.
Dopasowanie do komunikacji odpowiednich kanałów i form przekazu może się okazać niewykonalne bez wcześniejszego sprecyzowania kto jest Twoją grupą docelową i gdzie właściwie możesz ją znaleźć.
Dostępnych do wyboru narzędzi mamy już całkiem sporo. Poniżej lista tych najbardziej popularnych.
Media społecznościowe to kolejne narzędzie coraz częściej wykorzystywane w walce o zaangażowanie odbiorców.
Ich pojawienie się i lawinowa wręcz popularność na zawsze odmieniły świat, jaki dotychczas był nam znany.
Dawniej to marki przemawiały do konsumenta a wielkość budżetu przeznaczonego na reklamy w prasie lub telewizji niejednokrotnie przeważała o ich rynkowym sukcesie bądź niepowodzeniu.
Obecnie nawet małe i średnie firmy mogą aktywnie prowadzić konta w mediach społecznościowych i za ich pomocą budować swój wizerunek w sieci, prowadzić komunikację z klientami i w końcu zwiększać sprzedaż.
W tym miejscu warto wspomnieć, że to właśnie łatwość wymiany opinii na platformach takich jak Facebook czy Twitter sprawiły, że komunikacja na linii marka – konsument stała się dwukierunkowa.
Zmusiło to nawet marki o ugruntowanej pozycji na rynku do dialogu z odbiorcami i planowania działań w social media.
Przykładowe aktywności content marketingowe:
Pisanie poradników, przewodników, case study
Wydawanie e-booków
Tworzenie infografik, gifów, memów
Publikacja zdjęć
Produkcja wideo
Wysyłanie newslettera
Blogowanie
Nagrywanie podcastów
Prowadzenie webinarów
Strategia content marketingowa: podsumowanie
Działania content marketingowe należy postrzegać jako długoterminową inwestycję.
Niewątpliwie tylko wytrwałe i konsekwentne tworzenie oraz dystrybucja atrakcyjnych treści przyniesie nam upragnione efekty.
Do najczęściej wymienianych celów content marketingu zaliczyć można m.in. rozwój firmy, większy ruch na stronie i lepsze jej pozycjonowanie w sieci. Zbudowanie świadomości wokół marki i stworzenie zaangażowanej społeczności to kolejne, często obierane cele.
Content marketing ułatwia budowanie autentycznych relacji, które procentują zaufaniem i lojalnością naszych klientów.
A przecież o to nam chodzi, prawda?
*KPI (ang. Key Performance Indicators) – kluczowe wskaźniki efektywności, pomocne w mierzeniu efektywności działań marketingowych.
SEM* (ang. Search Engine Marketing) – marketing w wyszukiwarkach internetowych zarówno tych płatnych, jak i bezpłatnych tj. SEO.
Autor
Marta Widelska
Z wykształcenia specjalistka do spraw ekonomii menedżerskiej. Doświadczenie zawodowe w marketingu zdobywała m. in. budując i promując wizerunek jednej z damskich drużyn piłki nożnej w top lidze. Od siedmiu lat mieszka i pracuje w Norwegii. Na blogu podpowiada co, gdzie i jak publikować, żeby zaistnieć w sieci i przyciągnąć do siebie klientów.