Logo marka osobista MW
FREEBIES | ODBIERZ 🎁

Sprawdzam jak zdobyć klientów na Instagramie w 2022 roku. Dołącz do wyzwania

25/04/2022

W artykule przedstawiam 7 sposobów na to, jak prowadzić konto na Instagramie, tak by w zaplanowany i przemyślany sposób publikować angażujące treści i systematycznie pozyskiwać nowych obserwatorów.

Spontaniczne publikowanie zdjęć w mediach społecznościowych i trzymanie kciuków w nadziei, że poniosą się viralem w świat, rzadko kiedy przynosi oczekiwane rezultaty. Szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na promowaniu biznesu i docieraniu do potencjalnych klientów.

Instagram nieustannie się przeobraża. A razem z nim ewoluują również potrzeby jego użytkowników. Od kiedy twórcy Tik Toka przyzwyczaili obserwatorów do krótkich i angażujących form wideo świat mediów społecznościowych, jaki znaliśmy do tej pory zmienił się nie do poznania.

Jeśli jeszcze nie do końca odnajdujesz się na Instagramie zalewanym przez krótkie, najczęściej humorystyczne filmy (tzw. reelsy) lub też dopiero zaprzyjaźniasz się z serwisem to śmiało scrolluj dalej. 

Podejmij wyzwanie razem ze mną.

Nie przegap💡

W dalszej części artykułu opowiem Ci o wyzwaniu, które zaczyna się w maju. Chcę na własnym przykładzie sprawdzić, jak opisane w tym artykule taktyki przełożą się na organiczny wzrost konta. Wspólnie przekonamy się, czy sumienna praca i systematycznie realizowana strategia nadal wystarczą do rozwoju profilu na Instagramie w 2022 roku.

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić rezultaty tych działań w social media to koniecznie zapisz się do newslettera. Przewiduję dużo bonusów i merytoryczne treści co dwa tygodnie w Twojej skrzynce 📭

Spis treści:

  1. Audyt konta – przygotuj swój profil na tysiące nowych followersów na Instagramie
  2. Jak powinien wyglądać profil na Instagramie?
  3. Co wpisać w dobre bio na Instagramie?
  4. Hashtagi w biogramie – czy warto je dodać?
  5. Rozszyfruj algorytm Instagrama
  6. Rolki na Instagramie coraz popularniejsze
  7. Płatne subskrypcje w social media. Czy Instagram będzie następny?

Audyt konta – przygotuj swój profil na tysiące nowych followersów na Instagramie ✨

💡 Na tym etapie wybiegamy nieco dalej w przyszłość i odwracamy proces. Warto skorzystać z tej taktyki nawet jeśli masz małe konto. 

💡 Inspiracją do stworzenia tego ćwiczenia były kwietniowe warsztaty „Szersze wody-masterclass”, w których niedawno brałam udział. Agata Dutkowska, twórczyni Latającej Szkoły opowiadała na nich m.in. o możliwych ścieżkach działania w social media, dzięki którym możesz wypłynąć na szersze wody i zdobyć nowych klientów na Instagramie.

Nadal możesz się na nie zapisać. Bardzo gorąco Cię do tego namawiam.

Ćwiczenie ⭐️⭐️⭐️

Wyobraź sobie, że Twoje konto na Instagramie należy już do tych najpopularniejszych w branży. Każdego dnia odwiedzają Cię zaangażowani i wierni obserwatorzy, którzy z niecierpliwością czekają na Twoje treści. Jesteś liderem na swoim podwórku.

👉 Jak musiałby się zmienić Twój obecny profil, żeby dojść do tego punktu?

👉 Jakiego rodzaju treści musisz tworzyć, żeby pozyskiwać obserwatorów i ich uwagę?

👉 Jakie tematy w związku z tym powinny się regularnie pojawiać na profilu, żeby stale zwiększać liczbę obserwujących?

To podejście do Instagrama niesamowicie zmienia punkt widzenia.

Jak powinien wyglądać profil na Instagramie?

Konkurencja na Instagramie jest naprawdę ogromna. O tym, czy zaobserwujemy dane konto, czy będziemy z niego czym prędzej uciekać decyduje często pierwsze wrażenie.

Dlatego poświęć trochę czasu, żeby przeanalizować inne, konkurencyjne konta użytkowników na Instagramie i wyciągnij wnioski. Sprawdź, jak prezentują się profile osób, które doszły już tam, gdzie i Ty zmierzasz.

👉 Co obecnie widzi osoba odwiedzająca Twój profil?

👉 Czy jasno z niego wynika, kim jesteś, co oferujesz i jaką wartość wniesie w życie użytkownika zaobserwowanie Cię?

Niezależnie od tego, czy będzie to rozrywka, edukacja czy inspiracja warto ten przekaz wyraźnie zakomunikować światu.

Może należałoby zmienić zdjęcie profilowe na bardziej charakterystyczne, sugerujące tematykę konta? Dobre zdjęcie szybciej zapada w pamięć i sprawia, że łatwiej jest nam obdarzyć sympatią osobę po drugiej stronie.

Co wpisać w dobre bio na Instagramie?

Jeśli zależy ci na pozycjonowaniu się pod konkretne słowa kluczowe to masz taką możliwość. Instagram pozwala na wykorzystaniu 30 znaków w polu Nazwa*. W tym miejscu możesz wpisać np. swoją profesję i lokalizację, dzięki której użytkownicy będą mogli Cię wyszukać.

Poniżej przykład dobrze zoptymalizowanego profilu na Instagramie.

@simplife

Przypatrzmy się, jakie elementy składają się na mistrzowski profil na Instagramie:

👌 wyraźne zdjęcie profilowe twórczyni

👌 ponad 42 tysiące obserwujących (społeczny dowód słuszności)

👌 imię i nazwisko w nazwie profilu, słowa kluczowe, wyszukiwalne na Instagramie (joga i medytacja)

👌 link do sklepu i innych miejsc w sieci, generujące ruch

👌 zapisane relacje wyróżnione są nie tylko próbką jakości publikowanych stories, ale co więcej dają szansę nowym odbiorcom, by jeszcze lepiej zapoznać się z tematyką poruszanych treści

👌 dobrej jakości zdjęcia oraz grafiki skupione wokół określonej tematyki, które składają się na spójny profil.

Jeśli chcesz w ten sposób przyciągnąć nowych użytkowników Instagrama a nie do końca wiesz co należałoby wpisać – prześwietl podobne do Twojego konta i sprawdź, jakie słowa kluczowe wpisują konkurencyjne firmy. Wybierz te, które są najbardziej odpowiednie dla Twojego biznesu i testuj.

Kiedy warto je dodać w biogramie?

Hashtagi w biogramie – czy warto je dodać?

🙉 Tego nie rób:

Używanie cudzych lub ogólnodostępnych hasztagów w bio to moim zdaniem nie do końca dobry pomysł. Korzystając z nich ryzykujesz, że osoba odwiedzająca Twój profil po kliknięciu w niego odkryje inne, podobne posty i przepadnie.

A tego przecież nie chcesz, prawda?

⭐⭐⭐ Wyjątkiem od tej reguły są hasztagi charakterystyczne dla Twojej marki, które angażują społeczność i pomagają innym użytkownikom odnaleźć interesujące je profile.

Warto korzystać ze wszystkich możliwości, jakie przewiduje platforma. Dodanie linku do strony internetowej w bio pomoże Ci przekierować ruch do własnych kanałów.

Kiedy już zaktualizujesz zdjęcie profilowe, wpiszesz odpowiednie słowa kluczowe i zaplanujesz wyróżnione relacje (tzw. highlightsy) popatrz na całość oczami nowych followersów. Zastanów się, czy na ich miejscu sama dodałabyś takie konto do obserwowanych.

Rozszyfruj algorytm Instagrama

Instagram nigdy nie zdradza dokładnych informacji, na czym opiera jego algorytm.

Możemy się jedynie domyślać, że jego nadrzędnym celem jest wspieranie tych treści w Internecie, które najdłużej angażują widzów.

👉 Patrząc teraz na swoje konto z tej perspektywy, zastanów się czy tworzone przez Ciebie treści przyciągają na dłużej odbiorców?

👉 Czy użytkownicy Instagrama czytają z zaciekawieniem Twoje posty?

👉 Czy oglądają do końca, często kilka razy opublikowane filmy?

👉 Czy dodawane treści są na tyle wartościowe, że warto je zapisać na później?

👉 I wreszcie: czy potrafisz sprowokować swoich obserwujących do zostawienia komentarza albo zbudować taką relację, że będziesz otrzymywać wiadomości prywatne (tzw. DM direct messages)?

Rolki na Instagramie coraz popularniejsze

Nie od dzisiaj wiadomo, że Instagram premiuje tych twórców, którzy najchętniej testują jego najnowsze funkcje. Wraz z rosnącą popularnością materiałów udostępnianych na Tik Toku, Instagram zaczął zachęcać użytkowników do dodawania reelsów, potocznie nazywanych rolkami tuż obok popularnych do tej pory stories.

Przyciągające uwagę rolki mają szansę wygenerować duże zasięgi, dzięki którym łatwiej dotrzeć do nowych obserwujących. Stąd też wielu twórców próbuje wykorzystać potencjał reelsów na swoją korzyść, by pozyskać uwagę odbiorców. Nawet małe marki mogą dotrzeć do nowych użytkowników Instagrama, jeśli tylko dobrze wykorzystają to narzędzie i zrobią to w umiejętny sposób. Ważne, by regularnie próbować swoich sił i dobrze opracować strategię działań w mediach społecznościowych.

Płatne subskrypcje w social media. Czy Instagram będzie następny?

Niedawno serwis ogłosił, że rozważa wprowadzenie modelu subskrypcyjnego dla twórców.

@mosseri

💡 Jeśli chcesz być na bieżąco to informacje z pierwszej ręki odnośnie wprowadzanych na Instagramie zmian zawsze możesz znaleźć na profilu szefa tej platformy Adama Mosseri’ego.

Jeśli szukasz potencjalnych klientów na Instagramie zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami atrakcyjny i przemyślany profil na Instagramie pomoże Ci przyciągnąć ich uwagę.

Autor
Marta Widelska
Z wykształcenia specjalistka do spraw ekonomii menedżerskiej. Doświadczenie zawodowe w marketingu zdobywała m. in. budując i promując wizerunek jednej z damskich drużyn piłki nożnej w top lidze. Od siedmiu lat mieszka i pracuje w Norwegii. Na blogu podpowiada co, gdzie i jak publikować, żeby zaistnieć w sieci i przyciągnąć do siebie klientów.

Skomentuj artykuł

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments