Logo marka osobista MW
FREEBIES | ODBIERZ 🎁

Social media zestaw startowy – najlepsze aplikacje

16/12/2020

Regularne tworzenie i publikowanie treści w mediach społecznościowych pochłania nie tylko sporo czasu, ale też wymaga wielu umiejętności. Aby osłodzić Ci ten proces zebrałam najczęściej wykorzystywane aplikacje, które ciężką i żmudną pracę wykonają (prawie że) za Ciebie 😎

 

 

Ten wpis przyda się wszystkim tym, którzy:

– planują przenieść swoją działalność do Internetu i zastanawiają się od czego zacząć;

– chcą przyspieszyć i zautomatyzować dotychczasowe działania w sieci;

– potrzebują nowych, sprawdzonych narzędzi do urozmaicenia tworzonego contentu.

 

SPIS TREŚCI:

1. Canva Pro do sprawnego tworzenia grafik

2. Lightroom na telefon do szybkiej obróbki zdjęć

⭐️ Bonus 1: darmowe banki zdjęć

3. InShOt do montowania filmów

4. StoryBeat do dodawania muzyki

5. AZ Screen Recorder do nagrywania ekranu urządzenia

6. Unfold do tworzenia kreatywnego InstaStories

⭐️ Bonus 2: W jaki sposób zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

7. Preview do planowania idealnej siatki zdjęć

8. Piktochart do tworzenia infografik

 

Canva Pro do sprawnego tworzenia grafik

Bez względu na to, czy tworzysz post na Facebooka, Instagrama czy Pinteresta – Canva w łatwy sposób pomoże Ci zadbać o wizualną spójność wszystkich materiałów.

Po utworzeniu konta dotrzymasz dostęp do darmowych grafik, szablonów, zdjęć, których jest już ponad milion w serwisie. Program działa z poziomu przeglądarki, wystarczy się jedynie zalogować.

Po utworzeniu dokumentu mamy możliwość zapisania pliku w kilku formatach (png, jpg, pdf, MP4).

Obsługa programu jest niezwykle intuicyjna a na zapoznanie się z jej podstawowymi funkcjami wystarczy kilka chwil. Canva umożliwia dodanie własnej identyfikacji wizualnej, co przydaje się, gdy chcemy zachować spójność.

 

💡Jeżeli zastanawiasz się nad zestawieniem pasujących do siebie kolorów sprawdź darmowe narzędzie na stronie coolors.co.

 

 

Funkcje: od postów przez prezentacje aż do materiałów reklamowych – Canva umożliwi Ci zaprojektowanie grafik zarówno do mediów społecznościowych, jak i do druku. Dodatkowo oferuje szeroki wachlarz przydatnych podczas obróbki zdjęć narzędzi i filtrów, do których szybko się przyzwyczaisz

Ograniczenia: Darmowa wersja zapewnia podstawowe funkcje, które na początku Waszej znajomości w zupełności Ci wystarczą. Gdy jednak zechcesz skorzystać z całej zawartości biblioteki, usunąć tło ze zdjęcia lub zaprosić innych członków zespołu do wspólnego projektu przyda Ci się rozszerzona, płatna wersja tego programu.

Warto dodać, że istnieje możliwość skorzystania bezpłatnie z próbnej wersji Canvy Pro przez 30. dni.

 

Lightroom na telefon do szybkiej obróbki zdjęć

Retusz zdjęć może się wydawać żmudny i skomplikowany. Szczególnie na początku.

Co jednak jeśli powiem Ci, że z Lightroom na telefon będziesz w stanie szybko i bez większego wysiłku odmienić dosłownie każde zdjęcie? A przy tym wszystkim wersja mobilna tego programu jest bezpłatna.

Aplikację pobieramy ze sklepu AppStore lub Google Play. Następnie dodajemy zdjęcia do biblioteki i od razu możemy przystąpić do pracy. Na początku przydadzą się zapewne interaktywne samouczki, które krok po kroku poprowadzą Cię przez cały proces edycji. Dodatkowo otrzymasz również dostęp do galerii zdjęć innych członków społeczności. Dzięki temu możesz śledzić fotografie ulubionych twórców oraz przekonać się jak wyglądała ich obróbka.

Funkcje: jak na darmową aplikację Lightroom na telefon oferuje wiele możliwości. Od podstawowej edycji parametrów takich jak kolor, światło, kadrowanie przez dodawanie efektów specjalnych aż po zastosowanie gotowych presetów. Co ważne Lightroom umożliwia edycję zdjęć w RAW, co przyda się zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się wejść na wyższy poziom fotografii.

Więcej informacji o samej aplikacji razem z opiniami innych użytkowników znajdziesz na stronie Google Play.

 

⭐️ Bonus 1: darmowe banki zdjęć

Jeśli tworzysz treści na pewno szukasz darmowych i jednocześnie dobrych jakościowo fotografii.

Poniżej zamieszczam kilka sprawdzonych źródeł, którym warto się przyjrzeć:

Unsplash.com

Pexels.com

Picjumbo.com

Pixabay.com

Freepik.com

 

InShOt do montowania filmów

Nic tak nie usprawnia pracy w mediach społecznościowych jak intuicyjne montowanie wideo. Wraz z rosnącą popularnością filmów wrzucanych do sieci wzrasta ilość zapytań o ciekawe aplikacje do ich montażu.

Oto jedna z nich.

InShot sprawdzi się świetnie w sytuacji, gdy chcesz szybko zmontować krótkie wideo i dodać ścieżkę dźwiękową z biblioteki aplikacji lub własną. Standardowo program umożliwia przycinanie klipów, zmianę proporcji obrazu, jego obrócenie i przycięcie kadru. Słowem dostajemy wszystkie niezbędne funkcje w jednym miejscu.

Dodatkowe funkcje: Oprócz wspomnianego wcześniej montażu InShot umożliwia dodawanie efektów, filtrów, naklejek i tekstu do obrazu. Warto się z nim zapoznać, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy przygodę z montowaniem.

Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni przetestować aplikację Premiere Pro.

 

StoryBeat do dodawania muzyki

Dzięki StoryBeat możemy dodać fragmenty znanych utworów do zdjęcia lub wideo. Tym, co przemawia zdecydowanie na korzyść aplikacji jest możliwość szybkiego udostępniania stworzonych materiałów we wszystkich możliwych kanałach.

Nic dodać, nic ująć. Pozostaje tylko wypróbować.

Od kiedy Instagram wprowadził funkcję dodawania muzyki do InstaStories wydawać by się mogło, że StoryBeat przestanie być potrzebny. Nic bardziej mylnego.

Istnieją konta, które nie mogą korzystać z tej opcji i muszą szukać innych rozwiązań takich jak aplikacje zewnętrzne.

Ograniczenia: Zapisanie pliku w wersji darmowej wymaga przebrnięcia przez reklamę.

 

AZ Screen Recorder do nagrywania ekranu urządzenia

Coraz częściej poszukujemy przystępnych tutoriali i poradników w sieci. Najlepiej oczywiście w formie wideo.

Jeśli i Ty przymierzasz się do nagrywania ekranu smartfona lub komputera na pomoc przychodzi AZ Screen Recorder. Program zapewnia płynne nagrywanie obrazu i dźwięku, które uruchamiamy jednym kliknięciem.

 

Unfold do tworzenia kreatywnego InstaStories

Ten wpis nie byłby kompletny, gdyby zabrakło w nim aplikacji do InstaStories, bez których trudno już sobie wyobrazić prowadzenie profilu na Instagramie!

Unfold to jedno z najczęściej wybieranych narzędzi, które pomoże Ci wizualnie uatrakcyjnić dodawane treści.

Program oferuje ponad 300 profesjonalnych szablonów, które można dowolnie edytować dodając stylowe fonty, ramki, naklejki, filtry i tła. Po utworzeniu relacji możemy ją od razu udostępnić w mediach społecznościowych lub zapisać na później w telefonie.

Wartą uwagi jest również kolejna aplikacja do InstaStories – Mojo. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy skorzystać z animowanych szablonów.

 

⭐️ Bonus 2: W jaki sposób zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

💡 Programy do zmniejszania rozmiaru i wagi zdjęć są na wagę złota zarówno podczas przesyłania ich mailem, jak i przed publikacją w sieci. Kto nigdy nie obciążył strony niepotrzebnie dużymi plikami niech pierwszy podniesie rękę.

Warto korzystać ze sprawdzonych narzędzi, które w odpowiedni sposób zmniejszą zdjęcie lub plik graficzny bez niepotrzebnej utraty jakości. Z programu tinypng skorzystasz z poziomu przeglądarki.

W darmowej wersji możliwe jest przesłanie maksymalnie 20 plików do 5MB każdy w formacie jpg lub png. Bardzo przydatne narzędzie.

 

Preview do planowania idealnej siatki zdjęć

Jeśli intensywnie działasz w mediach społecznościowych a dystrybucja treści pochłania sporo Twojego czasu na pewno przyda Ci się aplikacja taka jak Preview.

Z jednej strony za pomocą tego narzędzia możliwe jest zaplanowanie automatycznej publikacji postów, relacji, Reelsów czy IGTV, o których więcej napisałam w tym poście. Z drugiej natomiast swietnie sprawdzi się tam, gdzie zastanawiamy się nad spójnością dodawanych materiałów i chcemy z wyprzedzeniem zaplanować siatkę kolejnych postów. Co najważniejsze darmowa wersja nie ma żadnych ograniczeń, co do ilości dodawanych postów jak to ma miejsce np. w przypadku Planoly.

Inne aplikacje do planowania: Later, Planoly.

 

Piktochart do tworzenia infografik

Dzięki infografikom łatwiej przyswoić nam zawarte w nich informacje, chociażby dlatego że chętniej konsumujemy treści przedstawione w atrakcyjny. Suche liczby i wykresy z całą pewnością nie mają tylu zwolenników. Co więcej, dobrze zaprojektowana infografika niemal natychmiast przykuwa uwagę odbiorcy i celnie trafia z przekazem.

Jak zatem stworzyć taki przyciągający wzrok projekt, bez zaawansowanych umiejętności graficznych?

Na pomoc przybywa Piktochart, dzięki któremu bez większego trudu atrakcyjnie zaprezentujesz wszystkie treści.

Jedną z największych zalet wspomnianego narzędzia jest jego prostota. Po utworzeniu darmowego konta otrzymujemy dostęp do gotowych szablonów, które w łatwy sposób możemy dopasować do swoich potrzeb. Poruszanie się po aplikacji wydaje się bardzo intuicyjne. Sam producent przekonuje, że na stworzenie gotowego projektu wystarczy zaledwie kilka minut.

Jeśli Piktochart funkcje okażą się niewystarczające, gorąco zachęcam do przetestowania Easel.ly.


 

Mam nadzieję, że zebrane w social media zestaw startowy aplikacje przypadną Ci do gustu i pomogą usprawnić proces tworzenia treści.

Jeśli znasz lub korzystasz z innych aplikacji, które ułatwiają Ci pracę zostaw komentarz. Niech inni też skorzystają!

Autor
Marta Widelska
Z wykształcenia specjalistka do spraw ekonomii menedżerskiej. Doświadczenie zawodowe w marketingu zdobywała m. in. budując i promując wizerunek jednej z damskich drużyn piłki nożnej w top lidze. Od siedmiu lat mieszka i pracuje w Norwegii. Na blogu podpowiada co, gdzie i jak publikować, żeby zaistnieć w sieci i przyciągnąć do siebie klientów.

Skomentuj artykuł

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments