Jeśli zastanawiasz jak usprawnić proces planowania i publikacji materiałów na blogu, jakie kanały dystrybucji najlepiej wybrać i wreszcie w jaki sposób za pomocą marketingu treści dotrzeć do potencjalnych odbiorców i zwiększyć sprzedaż – zostańmy razem
Zaraz Ci wszystko wyłożę.
Z artykułu dowiesz się co wyróżnia dobrą strategię content marketingową, dlaczego jej opracowanie wymaga czasu i jakie kroki musisz wykonać, żeby zaplanować wszystkie działania. Na końcu artykułu znajdziesz małą ściągę w formie infografiki, która pozwoli Ci usystematyzować zdobytą wiedzę.
Jak pokazują statystyki 69% marketerów przyznaje, że posiadanie spisanej strategii umożliwia im osiąganie lepszych efektów w porównaniu do firm, które tego nie robią.
Podejmując się jej opracowania jesteś już o krok przed konkurencją.
SPIS TREŚCI:
Wystarczy, że zapytasz kogoś działającego w sieci o jego strategię a prawdopodobnie usłyszysz, że publikuje posty blogowe raz lub dwa razy w tygodniu. Przy odrobinie szczęścia może dowiesz się też, że planuje wpisy w mediach społecznościowych i potrafi w kilku słowach opisać swoich odbiorców.
Tylko czy to, aby na pewno wystarczy?
I czy takie działania ad hoc można nazwać skuteczną strategią, dzięki której osiągniemy wymierne rezultaty?
No właśnie.
Niezależnie od tego, czy jesteś dopiero na początku tworzenia swojego miejsca w sieci, czy wręcz przeciwnie giniesz w gąszczu napisanych do tej pory artykułów, jedno jest pewne – potrzebujesz skutecznej strategii content marketingowej.
Strategiczne podejście do procesu tworzenia, dystrybucji i mierzenia efektów przyda się bez względu na branżę, w której działasz. Zalet płynących ze sprecyzowania poszczególnych działań w sieci i ich systematycznego rozłożenia w czasie można wymienić wiele. Skupmy się jednak na tych najważniejszych.
Ludzie oczekują treści…
podawanych systematycznie i w przystępny sposób, na platformach, w których przebywają najchętniej.
Tworzenie materiałów inspiracyjnych lub edukacyjnych o produkcie lub ofercie pomaga nie tylko zapoznać się konsumentom z naszą działalnością, ale w dłuższej perspektywie buduje zaufanie i wiarygodność.
W związku z tym im lepsze dopasowanie contentu do potrzeb odbiorców, tym większa szansa, że precyzyjniej dotrzemy z naszym przekazem.
Publikując chaotycznie i bez planu oddalamy się tylko od celu.
A ten zawsze był i będzie tylko jeden: rozwój naszego biznesu.
A teraz przejdźmy do konkretów.
Strategia content marketingowa to nic innego jak konkretny i dobrze przemyślany plan działań, który krok po kroku ma doprowadzić do osiągnięcia założonych celów biznesowych.
Wysiłek włożony w jej przygotowanie na pewno opłaci się w dłuższej perspektywie i zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu.
Poniżej krótka lista korzyści.
1. Dzięki przeanalizowaniu działań konkurencji, audytowi własnych treści oraz zidentyfikowaniu potrzeb odbiorców zdobywamy rzetelną wiedzę o tym, które z podejmowanych aktywności zbliżają nas do celu a które lepiej sobie odpuścić.
2. Opracowanie strategii content marketingowej pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnego budżetu i zasobów. W ten sposób z jednej strony oszczędzamy czas i pieniądze, a z drugiej – jesteśmy w stanie szybciej przewidzieć ewentualne problemy, które mogą pojawić się po drodze.
3. Ustalenie harmonogramu publikacji i promocji treści z wyprzedzeniem nie tylko ułatwia pracę, ale też umożliwia skupienie się na tworzeniu wysoko jakościowych materiałów w regularnych odstępach czasu.
4. Firmy posiadające opracowaną i spisaną strategię szybciej odnoszą sukcesy. Są na to dowody.
5. Nic tak nie mobilizuje do działania jak spisany na papierze szczegółowy plan z konkretnymi zadaniami do zrobienia.
Takie podejście sprawia, że nagle wszystko staje się jasne i klarowne. Żegnaj chaosie!
Na początku mam dla Ciebie złą wiadomość.
Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny szablon do opracowania strategii content marketingowej. W istocie każdy plan tworzony jest w oparciu o unikalne dane, charakterystyczne dla konkretnego twórcy internetowego lub biznesu.
Dobra wiadomość jest za to taka, że cały proces można bez wątpienia uprościć skupiając się na kilku podstawowych obszarach.
Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym etapom, które składają się na uproszczony model strategii content marketingowej.
Nie dojdziesz do celu, jeśli najpierw nie ustalisz co chcesz osiągnąć.
Niby oczywiste, ale zaskakująco często zdarza nam się działać bez sensu, koncentrując uwagę na kilku płaszczyznach na raz. Nie tędy droga.
Po pierwsze zacznij od ustalenia mierzalnych i realnych do osiągnięcia celów w wybranej perspektywie czasowej.
Różne formy contentu, sprawdzą się w różnych sytuacjach. Ponieważ zidentyfikowanie najważniejszych potrzeb biznesowych to kluczowe zagadnienie należy mu poświęcić odpowiednią uwagę. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na zadania niezgodne z Twoją wizją i misją.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że początkowe koncepcje zmieniają się z wraz upływem czasu.
💡 Załóżmy, że dopiero zaczynasz budować markę osobistą.
Twoim głównym celem będzie prawdopodobnie budowanie świadomości marki.
Po osiągnięciu założonych mierników (np. określonej liczby wejść na stronę lub subskrybentów newslettera) Twoje działania skupią się na kolejnych celach – np. generowaniu leadów lub sprzedaży.
Na dobry początek znajdź konkurencyjne firmy na rynku. Sprawdź, czym wyróżnia się ich oferta lub produkt. Czy istnieją jakieś obszary Twojej działalności, które można ulepszyć?
Podczas analizowania ruchów konkurencji warto przyjrzeć się, ile osób miesięcznie odwiedza ich stronę, prowadzonej aktywności w mediach społecznościowych, czy też rekomendacjom w sieci.
Cennym źródłem wiedzy mogą być same strony firmowe innych firm. Przypatrzmy się dokładnie, które z nich są liderami w branży i jakie czynniki zadecydowały o ich przewadze rynkowej.
To również właściwy czas na zidentyfikowanie mocnych i słabych stron.
Pamiętajmy przy tym, że monitorowanie zachowań innych podmiotów w sieci to działanie długofalowe. Stąd też efektów nie należy spodziewać się od razu.
👉 Przydatne narzędzia: Ubersuggest, Senuto, Semstorm.
Po prześwietleniu działań konkurencji nadszedł czas na przyjrzenie się sobie.
Audyt contentu to przede wszystkim dokładne ustalenie zasobów, jakimi obecnie dysponujesz. Najlepiej przeprowadzać go cyklicznie, raz na kwartał.
Regularne przeglądanie i analizowanie posiadanych treści na stronie internetowej, postów w mediach społecznościowych i innych zgromadzonych materiałów powinno służyć zmierzeniu naszej efektywności.
Dzięki takim działaniom zrozumiesz lepiej jakie treści cieszą się największą popularnością, dowiesz się jakie tematy warto poruszać i które z nich sprowadzają największy ruch na stronę.
Na pewno takie analityczne podejście ułatwia też zrozumienie potrzeb odbiorcy. Ponadto odpowiada na pytanie, jakie treści warto w przyszłości aktualizować a jakie są dla odbiorców mało wartościowe.
Przy okazji audytu treści nie sposób nie wspomnieć o ich optymalizacji pod kątem SEO.
W content marketingu najlepiej sprawdzają się treści dedykowane konkretnej społeczności i jej potrzebom.
Chcąc dawać namacalną wartość odbiorcom z pewnością warto skoncentrować się na jednej, określonej niszy.
Czy kiedykolwiek zdarzało Ci się zastanawiać nad pomysłami na wpisy?
Strategia content marketingowa zakłada, że w rezultacie naszych działań treści trafią do osób najbardziej zainteresowanych.
Dlatego zanim stworzysz nowy artykuł na stronę ustal z jakimi problemami zmagają się Twoi odbiorcy i przedstaw im konkretne rozwiązanie.
Nic tak nie buduje zaufania jak dostarczanie trafnych, pomocnych i dobrych jakościowo treści!
👉 Przydatne narzędzie: Make My Persona
To idealny moment na ustalenie ilości czasu i środków, jakie planujemy poświęcić na opracowanie strategii, kreację i promocję contentu.
Jasne określenie zasobów przyda się do stworzenia kalendarza publikacji treści oraz wybraniu odpowiednich kanałów dystrybucji.
Zakłada się, że optymalny czas na realizację działań to 12-miesięcy.
Warto wspomnieć, że raz opracowana strategia content marketingowa wymaga systematycznego badania i monitorowania postępów.
Dlatego też przynajmniej raz na kwartał sprawdzaj jak zmienia się otoczenie, mierz efektywność i skuteczność tworzonych treści.
Chcesz się dowiedzieć, jak powinna wyglądać dobrze opracowana strategia content marketingowa?
Pobierz infografikę
Na zakończenie chciałabym podkreślić, że niezależnie od tego, czy prowadzisz blog firmowy czy kanał na YouTubie potrzebujesz spójnej i dostosowanej do potrzeb odbiorców strategii.
Pozwoli Ci ona nie tylko uporządkować wszystkie działania, ale też skupić się na kluczowych obszarach i zmaksymalizować efektywność podejmowanych kroków.
Reasumując: marketing treści jest skuteczny tylko wtedy, gdy podejmowane przez nas działania są wynikiem wcześniej przeprowadzonej analizy i opracowanej na jej podstawie strategii content marketingowej.
Bibliografia:
How to Develop a Content Strategy: A Start-to-Finish Guide
Strategia content marketingowa w 6 krokach
W marketingu treści zacznij od strategii content-marketingowej