Logo marka osobista MW
FREEBIES | ODBIERZ 🎁

Jak działać w social media? 5 przewinień i jeden grzech główny

14/11/2020

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przykuć uwagę odbiorców oraz jak często i na jakiej platformie umieszczać wartościowy content – spieszę na ratunek.

Czy wiesz, że przeciętny użytkownik Internetu spędza średnio aż 2 godziny 30 minut w mediach społecznościowych każdego dnia?

Oznacza to, że social media pochłaniają coraz więcej naszego czasu.

Z jednej strony daje to ogromne możliwości zaprezentowania swojego produktu lub usług nowym użytkownikom. Z drugiej – mocna konkurencja o uwagę sprawia, że dotarcie z przekazem jeszcze nigdy nie było tak trudne. 

Przekonują się o tym zarówno twórcy internetowi, zawodowi marketerzy, jak i mali przedsiębiorcy, poszukujący skutecznych sposobów na marketing i sprzedaż w sieci.

 

W artykule przedstawiam sprawdzone sposoby na strategiczną promocję w mediach społecznościowych. W rezultacie zaprezentowane wskazówki pomogą Ci popatrzeć na działalność w social media z nieco innej perspektywy. Przy okazji podpowiem Ci też czego nie wypada robić. Wierzę, że dzięki tej wiedzy osiągniesz nie tylko wzrost lajków i komentarzy, ale przede wszystkim zbudujesz trwałe relacje ze swoją społecznością.

 

SPIS TREŚCI:

  1. Po co komu media społecznościowe?
  2. Tego nie rób 5 najczęściej popełnianych błędów, gdy nie umiesz działać w social media
  3. Brak strategii, celu i planu działania
  4. Nadmierne i chaotyczne publikowanie treści
  5. Tworzenie przeciętnego contentu, który nic nie wnosi
  6. Brak interakcji ze społecznością
  7. Przesadne skupienie na liczbach
  8. Grzech główny: nachalna sprzedaż i promowanie swojej osoby
  9. Jak działać w social media – podsumowanie

 

Po co komu media społecznościowe?

Marketing w mediach społecznościowych ma nadal ogromny potencjał.

Zarówno małe, jak i średnie biznesy umiejętnie zarządzając swoją obecnością na platformach takich jak Facebook czy Instagram mogą bezpośrednio dotrzeć do nowych klientów oraz budować lojalną grupę odbiorców. Jednakże tym, co w działalności social media odgrywa największe znaczenie jest stałe łączenie się i wchodzenie w interakcje z docelową publicznością.

Chociaż o to ostatnie jest zdecydowanie najtrudniej.

💡 Na Facebooku, podobnie jak w życiu, silne więzi międzyludzkie mają największe znaczenie.

Prowadzenie social media dawniej kojarzone przede wszystkim z rozrywką stało się jednym z narzędzi promocji, które realnie zwiększa szansę zarobku. Nie zapominajmy też, że skupiające się na tych platformach rzesze ludzi to idealna arena do wymiany informacji, poglądów i rekomendacji.

A przecież od dawna wiadomo, że klienci wybierają te marki, które wzbudzają ich największą sympatię. Również mikro i małe firmy powinny starać się o to, by efektywnie prowadzić i rozwijać swoje media społecznościowe. Budowanie serdecznych relacji z odbiorcami i dobra komunikacja w efekcie pomogą Ci wyprzedzić konkurencję i osiągnąć cele biznesowe.

 

Tego nie rób 5 najczęściej popełnianych błędów, gdy nie umiesz działać w social media

Skoro już ustaliliśmy, że media społecznościowe nadają się do budowania więzi przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym błędom. Można je zaobserwować na profilach małych, średnich i dużych firm, i tych początkujących i tych od dawna funkcjonujących na rynku. Bez względu na branżę w której działasz, warto przeprowadzić audyt swoich kanałów. Takie podejście pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości, które są dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki.

 

Przewinienie 1: Brak strategii, celu i planu działani

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, opublikować zdjęcie lub wpis w mediach społecznościowych tylko dlatego, że od dawna nic nowego się tam nie pojawiło?

 

strategia social media mem

 

Zazwyczaj promocja biznesu online zaczyna się od prowadzenia kont w media społecznościowych. i masowego udostępniania losowych treści. Rzadko kiedy te działania są na tyle uporządkowane, by można było mówić o strategii social media.

A ta jak wiadomo przynosi konkretne korzyści i przybliża nas do celu. O ile w ogóle taki mamy.

💡 Zanim zaczniesz działać w social media odpowiedz sobie na arcyważne pytanie: dlaczego w ogóle prowadzisz kanały w mediach społecznościowych?

Planujesz sprzedawać produkty online?

Chcesz zbudować prężnie działającą społeczność dookoła swojej marki?

A może szukasz źródeł pozyskiwania ruchu na stronę?

Na początku wyznacz cel a dopiero potem możesz przystąpić do planowania poszczególnych działań.

Na przykład jeśli planujesz zbudować zaangażowaną społeczność to nadrzędnym celem każdego postu będzie zapoczątkowanie lub też wezwanie do konkretnej akcji. Takie działania pomogą Ci tę publiczność stworzyć.

 

👉 Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować strategię w 6 krokach 🚀 koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

 

Przewinienie 2: Nadmierne i chaotyczne publikowanie treści

Wielokrotnie spotkałam się z takim przekonaniem, że jedynym skutecznym sposobem na obcinane zasięgi jest po prostu częstsze publikowanie treści. Nawet kilka razy w ciągu dnia.

Nic bardziej mylnego.

Masowe udostępnianie jakiegokolwiek contentu to raczej kiepski pomysł.

💡 Na Facebooku czy Instagramie liczy się zdecydowanie bardziej jakość niż ilość.

Jeśli i to nadal Cię nie przekonuje to wyobraź sobie, że w mediach społecznościowych obserwuje Cię określona liczba osób. Jeśli zasypiesz ich mało przydatnymi informacjami, które nie wnoszą żadnej wartości w ich życie to zwyczajnie zaczną Cię ignorować. Lub co gorsza: zrezygnują z obserwowania Twojego profilu lub strony firmowej na Facebooku.

Nie ruszysz z miejsca dopóki nie zrozumiesz przewagi płynącej z przemyślanego dodawania postów w social media ponad ich ilość.

 

mem za duzo postwo w social media

 

Przewinienie 3: Tworzenie przeciętnego contentu, który nic nie wnosi

Skoro już wiesz, że kluczowe znaczenie odgrywa jakość dodawanych materiałów zadbaj o to, by były jedyne w swoim rodzaju. A przynajmniej niech ich wygląd będzie porządny a treść reprezentuje jakąkolwiek wartość, czy to w formie edukacji czy rozrywki.

Pamiętaj również, że dodanie nawet najlepszego zdjęcia produktowego i porywającego opisu nie wystarczą jeśli nie wzbudzają zainteresowania Twojej grupy docelowej. W końcu walczymy już nie tylko o przyciągnięcie uwagi, ale przede wszystkim emocjonalne zaangażowanie klientów.

Problemy najczęściej pojawiają się wtedy, gdy zapominamy o tym, że po drugiej stronie stoi człowiek.

 

Co robić jeżeli masz wątpliwości, czy dany temat jest interesujący dla Twoich odbiorców?

💡 Zastanów się, czy tworzone materiały to treści jakie sama chętnie udostępniłabyś na Facebooku lub powiedziała o nich znajomym? Czy tego typu content ma jakiekolwiek predyspozycje, żeby stać się viralem*?

Jeśli nadal nie jesteś pewna to możliwe, że nie robisz tego dobrze.

💡 Jednym z przydatnych narzędzi do wybierania popularnych tematów jest BuzzSumo lub Answer The Public. Dzięki nim dowiesz się jakie pytania zadają ludzie w sieci. Warto się z nimi polubić.

 

Przewinienie 4: Brak interakcji ze społecznością

O ile polubienia i komentarze nie przekładają się na konkretne wyniki finansowe, o tyle notoryczny brak zainteresowania ze strony fanów dobitnie pokazuje, że coś najwidoczniej nie działa.

Nic tak nie zabija zaangażowania w mediach społecznościowych jak jednostronna komunikacja. Przede wszystkim nie ignoruj swojej społeczności. Reaguj, odpowiadaj na pytania, a co jeszcze bardziej istotne prowokuj i zachęcaj do dyskusji.

💡Jeśli wciąż nie masz pomysłu na angażujące treści to zwróć się bezpośrednio do swoich fanów lub osób, zainteresowanych poruszanymi tematami. Zwróć szczególną uwagę na to, jakie mają potrzeby i problemy. Zastanów się w jaki sposób Ty lub Twoja marka możecie im pomóc?

 

Przewinienie 5: Przesadne skupienie na polubieniach, komentarzach i liczbie obserwujących profil

Koncentrując się na analizowaniu tzw. vanity metrics*, czyli wskaźników, które przede wszystkim ładnie wyglądąją łatwo zapomnieć o co tak naprawdę walczymy.

Zatem dopóki nie powiążesz działalności w mediach społecznościowych z zakładanymi przez firmę celami może być trudno ocenić m.in. rzeczywisty zwrot z inwestycji. Każda platforma społecznościowa powinna mieć swoją własną strategię opartą o podstawowe wyznaczniki KPI takie jak np. liczba wejść na stronę. Te z kolei należy ściśle powiązać z celami sprzedażowymi i marketingowymi.

 

Grzech główny: nachalna sprzedaż i promowanie swojej osoby

Skoro ustaliliśmy już, że obecność w social media to nic innego jak dialog z naszymi odbiorcami zastanówmy się, dlaczego tak wiele osób publikuje treści sprzedażowe lub te promujące ich osobę?

Powiedzmy sobie szczerze: nikt z nas nie lubi oglądania nachalnych reklam.

No chyba, że do zakupu książki zachęca Janina, autorka bloga janinadaily.com. Wtedy podczas promocji wystarczy napisać na Facebooku „Kup ją” i to działa.

Jeśli natomiast nie jesteś Janiną to szanse, że takie działania w social media przyniosą wymarzone rezultaty są raczej małe.

Bezsprzecznie warto podkreślić, że łączenie treści angażujących z tymi sprzedażowymi to najbardziej optymalne rozwiązanie.

reklama ksiazki Janiny
Książka Janiny jest nadal dostępna. Więc kup ją!

💡Reasumując: jeśli większość publikowanych materiałów na Twoim Facebooku to nadal posty typowo sprzedażowe, ziejące nudą i bez polotu to czas zmienić strategię.

Żadna z platform społecznościowych nie została stworzona do bezpośredniej sprzedaży. Dlatego warto zwrócić uwagę, na ton komunikacji z odbiorcami i angażującą zawartość profili społecznościowych, zgodną z celami biznesowymi firmy.

 

graf

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Sprout aż 46% badanych przestaje obserwować w mediach społecznościowych marki, które publikują za dużo treści sprzedażowych.

Wśród innych wymienianych powodów znalazło się publikowanie nic nie znaczących informacji lub zbyt często oraz używanie specjalistycznego języka. Dlatego też staraj się mówić w zbliżony sposób jak Twoja społeczność. I chociaż istnieją takie branże, w których komunikacja to prawdziwe wyzwanie jak np. branża prawnicza to nadal wygrywają marki dzielące się wiedzą w sposób jasny i zrozumiały.

 

Jak działać w social media – podsumowanie

Nie lubimy przyznawać się do błędów. Te popełniane w mediach społecznościowych bolą tym bardziej, że negatywnie odbijają się chociażby zaangażowaniu fanów.

Jeśli nadal prowadzisz i rozwijasz kanały w mediach społecznościowych bez strategii i kalendarza publikacji contentu to najwyższy czas to zmienić.

Zbyt wiele autopromocji lub nieistotnych, kiepskich jakości materiałów zraża odbiorców i bardziej zachęca do opuszczenia Twoich kanałów społecznościowych niż polubienia marki. W opozycji do tego-jeśli tworzysz angażujące, spójne treści Twoja społeczność będzie się organicznie rozwijać.

Na zakończenie warto podkreślić, że pisanie dobrych jakościowo postów i zachęcanie ich odbiorców do podzielenia się nimi z resztą świata wymaga wprawy, cierpliwości i doświadczenia. W dodatku znalezienie unikalnych metod na wyróżnienie się w tłumie takich samych, przeciętnych treści jest całkowicie bezpłatne. Potrzebujesz tylko odrobiny niekonwencjonalnego myślenia, otwartości i odwagi.

 


Viral – to nic innego jak popularna, bardzo wciągająca treść, chętnie udostępniana w sieci.

Vanity metrics zwane również wskaźnikami próżności dobrze się prezentują, ale niekoniecznie przyczyniają się do rozwoju Twojego biznesu.

Autor
Marta Widelska
Z wykształcenia specjalistka do spraw ekonomii menedżerskiej. Doświadczenie zawodowe w marketingu zdobywała m. in. budując i promując wizerunek jednej z damskich drużyn piłki nożnej w top lidze. Od siedmiu lat mieszka i pracuje w Norwegii. Na blogu podpowiada co, gdzie i jak publikować, żeby zaistnieć w sieci i przyciągnąć do siebie klientów.

Skomentuj artykuł

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments